نیکخواه بهرامی نویسنده کتاب «راز جنایت جنگی» | پرتال خبری ماهین نیوز

سردار محمد باقر نیکخواه بهرامی مسوول تبلیغات قرارگاه‌های جنوب و کربلا در سال‌های دفاع‌مقدس بود که آثار متعددی چون «گاهشمار حملات شیمیایی عراق در هشت سال دفاع‌مقدس» و «ماشین روحیه» را در کارنامه ادبی و پژوهشی خود ثبت کرده است.

این نویسنده پیش از این در گفت‌وگو با فارس پیرامون کتاب خود گفته بود: «جنایت جنگی» به بررسی حملات شیمیایی عراق در جنگ با ایران، جنگ شیمیایی- میکروبی و کاربرد ناجوانمردانه این سلاح‌ها می‌پردازد که تدوین آن حداقل ۵ سال زمان برده است.

وی که فرماندهی قرارگاه پدافند شیمیایی معروف به «ش م ر» را در دوران دفاع مقدس برعهده داشته است، توضیح داده بود: اطلاعات موجود در این کتاب، براساس شواهد و اسنادی است که در طول جنگ به‌طور روزانه دیده یا نوشته‌ام، تنظیم شده است. البته گزارش‌ تیپ‌های پدافند شیمیایی که زیرمجموعه مدیریت جنگ نوین بودند و حتی آمار بهداری ارتش و مراکز دیگر نیز در تکمیل اطلاعات نقش مؤثری داشت که تماماً با قید منبع ذکر شده است.

سردار نیکخواه بهرامی، خود یکی از قربانیان سلاح‌های شیمیایی است که به عنوان مسئول تبلیغات قرارگاه‌های جنوب و کربلا و فرمانده پدافند شیمیایی در ۸ سال دفاع مقدس، پس از جنگ به منظور افشای جنایات عراق، نگارش کتاب‌هایی در این خصوص را آغاز کرده است.

از جمله کتاب‌های این نویسنده، «ماشین روحیه» است که در سال ۷۶ منتشر شد و در بردارنده خاطراتی است که نویسنده مسئولیت تبلیغات جنگ را به عهده داشته است. در این کتاب به نحوه فعالیت‌های فرهنگی و هنری رزمندگان اعم از رسانه‌ها، طراحان، کارگردانان و … پرداخته شده است.

کتاب «گاه شمار حملات شیمیایی عراق در ۸ سال دفاع مقدس» نیز اثر منتشر شده دیگری از نیکخواه بهرامی است که به صورت جداول آماری، میزان حملات شیمیایی را در دوران دفاع مقدس بررسی کرده است و در سال ۸۹ به همراه لوح فشرده آن وارد بازار نشر شد.

برچسب ها: