نویسنده سیده شیماسعادتیان ازشهرستان بهبهان | پرتال خبری ماهین نیوز

داشتن شهری زیبا وبدون زباله حق مسلم ماست

همه ما به خوبى ميدانیم فرهنگ ‌سازی در یک شهر باعث میشود که خیابان ها و کوچه های شهری را که در آن زندگی می کنیم مانند خانه خود بدانیم و شاید کمترین کاری که از دستمان برمی آید هم این باشد که چهره شهرمان را با انداختن زباله روی زمین نازیبا نکنیم، اما خیلی از ما در این زمینه کوتاهی می کنیم.
‎تعارف نداریم و نمی خواهیم خودمان را گول بزنیم، آیا جز تلی از آشغال در كوچه و خيابان هاى شهرمان ميبينيد؟!
مساله ى مهمى كه اين اواخر ذهن همه مردم و مسئولين شهرى رو درگير كرده همين نازيبا بودن شهر و انباشته شدن زباله در كوچه و محلات بهبهان است،چيزى كه هرروزه شاهدش هستيم و به معضلى جدى و نگران كننده براى سلامت مردم و منظر شهرى تبديل شده است.
وجود زباله ها در معابر شهرى بهبهان باعث ايجاد يكى از نازيباترين صحنه هايى شده كه در طول هرروز با آن مواجه ميشويم.
دراين راستا يكى از مسائلى كه خيلى مهم است، سلامت و پيشگيرى از بيماريهاست. بى شك تجمع زباله ها در يك مكان عواقب بدى را پيش رو دارد. سلامت ساكنين آن محل به خطر مى افتد و محلى براى رشد و نمو خشرات بويژه مگس و پشه است.
نكته مهم فرهنگ سازى واحترام به حقوق شهروندى ست تا شايد كمى از مشكلات و معضلات شهرى با همكارى وتلاش همگان كاهش يابد.
به پاكيزگى شهر بى تفاوت نباشيم
عده اى علت اين رخداد ناشايست و نازيبا را توجه نكردن مسئولان به امر پاكيزگى شهرى عنوان ميكنند،اما بنظر ميرسد علت اصلى اين قبيل رفتارها بى تفاوتى عده اى از شهروندان و رعايت نكردن حقوق ديگران است.درواقع شهروندان مكمل مسئولان شهرى هستند.
نازیبا شدن شهر با تجمع زباله‌ها
یكی از شهروندان می‌گوید: وجود زباله‌ها در شهر و دیدن این صحنه‌ها واقعاً تأسف‌آور است. شهروندان همان‌طور كه به پاكیزگی خانه‌های خود اهمیت می‌دهند، باید به پاكیزگی معابر شهری نیز توجه داشته باشند.
امروزه برای رعایت حقوق شهروندی نیاز به همکاری هر چه بیشتر خود شهروندان و مردم محله است.هر فرد باید بکوشد تا از شهروند منفعل به شهروند فعال ارتقا یابد. ‎مطمئنا تمامی طرح هایی که به منظور رفاه مردم محله در حال اجرا می باشند با مشارکت خود مردم سرعت و پیشرفت چشمگیری داشته و موفق تر می باشدو مطمئنا زيباسازى محله ضامن سلامتى و آرامش روانى مردم در محله است.
نقش فرهنگسازى در پاكيزگى شهرى
فرهنگسازى مهمترين نقش را در زيبايى و پاكيزگى شهر دارد،حس تعلق به شهر و شهروند از همان كودكی باید در افراد نهادینه شود و بهترین مكان برای نهادینه كردن این فرهنگ خانواده و مدرسه است.
علاوه بر سازمان فرهنگی شهرداری، دستگاه‌های متولی فرهنگسازی نیز باید به كمك بیایند و در این امر خطیر كه در دیگر عرصه‌ها نیز تأثیر خواهد داشت شرکت کنند.البته سازمان هاى شهرى در اين امر خطير كوتاهى نكرده اند وهمانطور كه ميدانيد مدتى قبل با بسيج همگانى اقدام به برداشتن زباله و پاكيزه كردن شهر كردند.
بعنوان مثال اگر راننده و یا سرنشین یك خودرو بفهمد و آگاه شود كه آشغالی كه از خودروی خود به بیرون پرتاب می‌كند، ممكن است به خانواده و دوست و رفیق و دیگر شهروند این شهر صدمه وارد ‌كند، قطعاً دیگر این اشتباه را نخواهد كرد. فرهنگسازی در این امر بسیار مهم است و رسانه‌ها با پخش تیزر‌های تبلیغاتی و یا ساختن فیلم‌هایی با این محتوا می‌توانند بسیار كمك كننده باشند.
شهرداری بایدبااحداث سطل های زباله درکل معابرشهربهبهان وایجادتوازن درتخلیه زباله های شهری نقش خودرادرپاکسازی منطقه بدرستی ایفانماید.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

' ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( '