مصوبه کاهش نرخ سود بانکی صوری است و عملیاتی نمی‌شود | پرتال خبری ماهین نیوز

ماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مصوبه کاهش نرخ سود بانکی صوری است و عملیاتی نمی‌شود، گفت: بانکها پول مردم را از حسابهای کوتاه‌مدت به بلندمدت انتقال داده‌اند و بدین‌گونه مصوبه کاهش نرخ سود را دور زده‌اند.

اولین اقدام اقتصادی دولت دوازدهم برای رونق و خروج از رکود، کاهش نرخ سود بانکی بود که تحلیلگران نسبت به آن واکنش‌های متفاوتی داشته‌اند. برخی در اینکه این اقدام بتواند باعث رونق تولید شود خوش‌بین هستند و عده‌ای نیز با توجه به شرایط فعلی و رکودی که حاکم است این اقدام را به‌تنهایی برای رونق اقتصادی کافی نمی‌دانند و عده‌ای دیگر از کارشناسان نیز معتقدند از اساس کاهش نرخ سود بانکی به‌صورت دستوری امکان‌پذیر نیست؛ در این رابطه با موسی‌الرضا ثروتی، گفت‌و‌گو کردم؛

وی با بیان اینکه در حال حاضر با توجه به اینکه از یک طرف اکثر بانکها ورشکسته‌اند و از طرف دیگر کنترل و نظارت بانک مرکزی بر بانکها ضعیف بوده در نتیجه باعث شده است که تمام صورت‌جلسه‌های مجمع‌ها که نوشته می‌شود صوری باشد، گفت: در چنین شرایطی بانکها زیان‌ده‌‌اند و به همین جهت برای افزایش سپرده‌ها ناچارند که سود بالای بانکی دریافت کنند و به این سادگی زیر بار نرخ پایین سود بانکی نخواهند رفت.

* رکود در بازار ملک باعث قرارگرفتن بانکها در وضعیت ورشکستگی

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با ابراز اینکه بانکها پول خود را تبدیل به ملک کرده‌اند و این املاک دچار رکود شده است، گفت: رکودی که گریبان کشور را گرفته بانکها نیز از آن بی‌نصیب نمانده‌اند و کاهش نرخ سود بانکی در چنین شرایطی باعث می‌شود که بانکها ورشکسته شوند.

* در همه‌جای دنیا وقتی سود سپرده‌ها را پایین می‌آورند سود تسهیلات را نیز پایین می‌آورند

موسی‌الرضا ثروتی با یادآوری اینکه در همه جای دنیا وقتی سود سپرده‌ها را پایین می‌آورند سود تسهیلات را نیز پایین می‌آورند، گفت: اما چنین شرایط رکودی امکان پایین آوردن سود وامها را برای بانکها به وجود نیاورده است و اکنون مشاهده می‌کنیم که بانک مرکزی سود سپرده‌ها را کم اعلام کرده است اما وامهایی را که اکنون پرداخت می‌کند با همان سود بالا می‌دهد و این روش در دنیا بی‌نظیر است.

وی با اظهار اینکه وقتی مردم می‌بینند که سود بانکی آن‌چنان نیست که باعث ترغیب و جذب سرمایه‌شان شود سرمایه خود را به‌سمت طلا، سکه و ارز می‌برند، گفت: بخش محدودی از آن نیز به‌سمت زمین می‌رود چرا که زمین راکد است و روی‌آوری به این قسمت در چنین شرایطی زیاد نیست.

وی افزود: مردم به‌گونه‌ای عادت کردند که سرمایه خود را به‌سمت بانکها ببرند و عادت نکردند که به‌روی سرمایه‌گذاری در مواردی همچون بورس حساب کنند بنابراین وقتی از بانک ناامید شدند به‌سراغ کالاهایی چون طلا و ارز می‌روند.

* براساس قاعده سود بانکی ۳درصد بالاتر از تورم است

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با مثبت ارزیابی کردن کاهش سود بانکی گفت: حتی بیش از این نیز باید سود بانکی کاهش پیدا کند چرا که در همه دنیا بر اساس قاعده همواره سود بانکی ۳ درصد بالاتر از تورم آن کشور است. الآن ادعا این است که تورم ۹ درصد است بر این اساس سود بانکی باید ۱۲ درصد باشد اما اکنون که نرخ سود بانکی کاهش پیدا کرده است سود ۱۸ درصد را مطرح کرده‌اند.

* مصوبه کاهش نرخ سود بانکی صوری است و عملیاتی نمی‌شود

موسی‌الرضا ثروتی با تصریح به اینکه این مصوبه کاهش نرخ سود بانکی صوری است و عملیاتی نمی‌شود، گفت:‌ بانکها پول مردم را از حسابهای کوتاه‌مدت به بلندمدت انتقال داده‌اند و به آنها اطلاع داده‌اند که “پول شما در حساب بلندمدت است” اما شرایط حساب بلندمدت را ندارد چرا که هرگاه سپرده‌گذاران خواسته باشند پولشان به آنها داده می‌شود در صورتی که از شرایط حساب بلندمدت این است که حداقل یک سال سپرده در حساب مشتری باقی بماند در واقع بانکها با این اقدام مصوبه را دور زدند تا مشتریان خود را از دست ندهند.