چرا رئیس‌ مجلس کرواسی نام کشورش را به کوروش هخامنشی ربط می‌دهد؟
آیا نام کشور کرواسی از نام کوروش، پادشاه هخامنشی گرفته شده است؟
خانه ملت، خبرگزاری مجلس ایران، می‌گوید که یوسب لکو، رئیس مجلس کرواسی چنین عقیده‌ای دارد.
به گزارش خانه ملت آقای لکو در دیدار با علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران که به نیویورک سفر کرده، گفته است که دو کشور رابطه پرسابقه‌ای دارند و اضافه کرده است: “حتی نام کرواسی از نام کوروش پادشاه ایران گرفته شده است.”

اما چه طور ممکن است که کشوری در شرق اروپا و در بیشتر از ۳ هزار کیلومتری ایران نام امروز خود را از شاه ۲۵۰۰ سال پیش ایران گرفته باشد؟
ریشه نام کرواسی دقیقا روشن نیست، اما این مسئله عنوان شده که “هروات” (Hrvat) به هر حال کلمه‌ای اسلاو نیست و احتمالا نام یک قوم باستانی است که نامش در زبان‌های هند و اروپایی ریشه دارد.
در ویکی‌پدیا با ارجاع به آلمکو گلوهاک، زبانشناس دانشگاه کرواسی، آمده است که این نام ریشه در یکی از زبان‌های ایرانی دارد، چرا که در لوحی یونانی، متعلق به قرن ۲ یا ۳ میلادی، به قوم هرواتوس (Horóathos) اشاره دارد، که به قوم سرمتی، از اقوام ایرانی ساکن جنوب روسیه برمی‌گردد.
در قرن ۱۹ ریشه‌های متفاوتی برای نام کروات‌ها عنوان می‌شد که به زبان‌های مختلف برمی‌گشت، اما در قرن ۲۰ نظریه‌هایی که آن را به ریشه‌ای ایرانی مرتبط می‌کرد بیشتر مطرح شدند و کلمات مختلفی در فارسی باستان و اوستایی به عنوان ریشه احتمالی کروات عنوان شدند.
اما در همان مقاله ویکی پدیا از قول رادوسلاو کاتیچیچ نظریه ایرانی بودن ریشه نام کرواسی زیر سوال برده شده است.
به هر حال چه ریشه نام این کشور ایرانی باشد یا نه، به نظر می‌رسد نمی‌توان با قاطعیت آن را به نام کوروش مرتبط کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد