عوامل عینیِ بازدارنده آمریکا در خصوص ایران: | پرتال خبری ماهین نیوز

💠💠 ترامپ و ایران : ۲٫ ثبات داخلی ایران

۱️⃣ وضع سیاسی ایران نسبت به سال‌های ۸۸ تا ۹۲ ثبات بیشتری دارد اما زمینه‌هایی برای برهم خوردن این ثبات نیز دیده می‌شوند که می‌توانند تنش‌ها را تا حدی بالا ببرند که پس از پایان یافتن عملیات تروریستی اوایل دهه ۶۰ بی‌سابقه باشند. عمده‌ی این بی‌ثباتی ناشی از تحولاتی است که در #نظام_بانکی ایران در ابتدای دهه ۸۰ آغاز شد. بحران‌های بانکی در طول تاریخ و در همه جای دنیا، من‌جمله کشورهای غربی، همیشه دستاویزی برای دستکاری‌های سیاسی بزرگ بوده‌اند.

۲️⃣ آن‌هایی که خودآگاهانه با فعالیت‌های مخرّب مالی، مسبّب عوامل بحران‌زا بوده‌اند، برآورد بهتری از زمان و چگونگی بروز بحران دارند و نسبت به دیگران آمادگی بیشتری برای سوار شدن بر موج بحران و هدایت آن به سمت مطلوب خود دارند. در تجربه‌ی‌ چند سال گذشته، بحران ارزی سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ را پیش چشم‌مان داریم که عامل اصلی آن شریک شدن بخش خصوصی با دولت در فرآیند #خلق_پول و نقدینگی بود ولی به دلیل همزمانی با بحران هسته‌ای و تحریم‌های بانکی و نفتی مرتبط، تبلیغات سیاسی علت بحران را تحریم‌ها اعلام کردند و در افکار عمومی جا انداختند.

۳️⃣ هم‌اکنون نیز نسبت حجم نقدینگی به ارزش واقعی اقتصاد ایران در حد کاملاً غیرموجّهی بالا است و این عاملی است که می‌تواند به سرعت به #بحران در بازار ارز و طلا منجر شود. تحریم #کاتسا که در ماه اوت سال جاری علیه #سپاه در آمریکا تصویب شده‌ و مهلت اجرای آن بسیار نزدیک است، این ظرفیت را داراست که فراتر از سپاه به بخش بانکی کشور نیز تسرّی پیدا کند. این تحریم می‌تواند نهادهای داخلی کشور را در مقابل هم قرار داده و به اختلافات سطح بالا در کشور دامن زند. اختلافاتی از جنس آنچه پس از امضای توافقنامه‌ی وزارت اقتصاد با «اف. اِی. تی. اف.» (FATF) در بهار سال ۱۳۹۵ بروز کرد ولی این‌بار در ابعادی بسیار بزرگ‌تر. این اختلافات می‌توانند دستاویز حرکت‌های تبلیغاتی برای شوراندن افکار عمومی علیه مهم‌ترین نهاد دفاعی کشور، یعنی سپاه، قرار گیرند.

۴️⃣ به موازات این تحول، ماه‌ها است شاهد اعتراضات خیابانی افرادی هستیم که از سپرده‌گذاری در برخی مؤسسات مالیِ مسأله‌دار متضرر شده‌اند. علاوه بر این، به یک‌باره یک جنبش اعتراضی به نام #ری‌استارت سربرآورده که فعلاً مضحک به نظر می‌آید ولی می‌تواند تغییر ماهیت داده و جدّی شود. این‌که طرفداران فعلی آن، بانک‌ها و مساجد را به‌عنوان هدف تخریب‌های خیابانی خود برگزیده‌اند، می‌تواند نشانه‌ای باشد بر این‌که بناست هم از بین ناراضیان اقتصادی افراد بیشتری را جذب کند و هم از بین افرادی که علت مشکلات کشور را دینی بودن حکومت می‌دانند.

۵️⃣ در ادامه، عملیات خرابکارانه‌ی بیشتری می‌توانند رخ دهند که در حد توان ری‌استارتی‌ها نیست، ولی با قبول مسئولیت از طرف ری‌استارتی‌ها، این جنبش به یک مسأله‌ی بسیار جدّی بدل شود. به‌عنوان مثال، شاهد این هستیم که جایگاه سازمان تروریستی «مجاهدین خلق» [منافقین] نزد شخصیت‌های سیاسی آمریکا ارتقا یافته است و در مقایسه با گذشته که اعضای این سازمان برای ملاقات با سیاسیون آمریکا مثلاً در جلسات شنود سنا می‌رفتند، هم‌اکنون این سازمان تروریستی میزبان سیاسیون برجسته و جنگ‌طلب آمریکایی می‌شود! چنین تحولی در جایگاه این سازمان حکایت از نقشی دارد که این سازمان می‌تواند در برهم‌زدن #ثبات سیاسی ایران داشته باشد. این موضوع زمانی مهم‌تر جلوه می‌کند که به یادآوریم طی نشستی در سال‌های اخیر، برخی مسئولین امنیتی سابق مدعی شدند سازمان تروریستی «مجاهدین خلق» دیگر خطری برای کشور ندارد! به طور ویژه نقش محوری فردی در آن جلسه جلب توجه می‌کند که پیرامون وی شک و شبهه فراوانی در خصوص انفجارهای تروریستی منتسب به سازمان «مجاهدین خلق» وجود دارد.

۶️⃣ از طرف دیگر، بحران استقلال #کردستان عراق را شاهد هستیم که اگر ایران زیر بار #تجزیه‌طلبی در چنین منطقه‌ای رود، وضع مناطق کردنشین ایران نیز می‌تواند بسیار بحرانی گردد. علاوه بر این، پروژه انتزاع #بلوچستانِ پاکستان نیز چند سالی است جدی شده که می‌تواند به منطقه‌ی بلوچستان ایران نیز سرایت کند و بر بحران‌های قومیتی بی‌افزاید. این نکته وقتی جدی‌تر می‌نماید که توجه کنیم همان کانون سیاسی-مالیِ برکشنده‌ی #ترامپ، در هندوستان #نارندرا_مودی را به قدرت رسانده است که تا به حال چند نوبت رویکرد خصمانه‌ی خود به پاکستان را علنی نموده. به علاوه این‌که همین کانون، عامل اصلی پشت‌پرده‌ی تجزیه‌طلبی در بلوچستان نیز هست.

۷️⃣ در مجموع، نشانه‌های جدّی بروز کرده‌اند که می‌توانند #ثبات داخلی ایران که از عوامل بازدارنده‌ی جنگ آمریکا علیه ایران بوده‌اند را برهم زنند. هم‌زمانی بروز این نشانه‌ها از خودِ نشانه‌ها مهم‌تر است و نشان از جدیّت برای برهم زدن ثبات سیاسی در داخل کشور دارد.

✍️ مجید مکی

✅ اندیشکده مطالعات یهود:
👉 @jscenter

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

' ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( '