شرح خطبه حضرت زهرا سلام الله عليها (٨) | پرتال خبری ماهین نیوز

تأليف : مرحوم آية الله العظمي حاج سيد عزالدين حسيني زنجاني (قدس سره)
علاوه بر اين، سيد مرتضى، علم الهدى، كه منكر حجيت خبر واحد است- به اين معنا كه مدعى است دليل قطعى بر حجيتِ نوعىِ آن نداريم- در كتاب شافى، در اثبات امامت و وصايت، در رد مغنى‏الحجاج تأليف قاضى عبدالجبار معتزلى به خبر واحدى كه همراه با قرائن قطعى و مفيدِ علم باشد، استدلال واحتجاج كرده است و حال آن‏كه طبق نظريه خود، نمى ‏بايست استدلال كند؛ چون خبر واحد است.
معلوم مى‏ شود كه قرائن قطعى در اين مورد وجود داشته كه بر مدعاى خود
استدلال نموده است.
اعتبار اين خطبه نيز به جهت نقل مشايخ اماميه (به ويژه سيد علم الهدى) و دانشمندان عامه، موجب حصول درجه اعلاى اطمينان به اين خطبه شريف است.
مناسب است در اين ‏جا، كرامتى را كه از مرحوم آية الله والد رحمه الله در خصوص اين خطبه شنيدم به عنوان اداى مقدارى از حقوق معظم له نقل كنم.
مرحوم والد رحمه الله فرمودند: كه مرحوم استاد علّامه آية الله شريعت نمازى اصفهانى در جمادى الثانى مجلس عزادارى حضرت صديقه كبرى- صلوات الله عليها- برپا مى‏نمود و خود آن مرحوم منبر مى‏ رفت و عين خطبه را موضوع سخن قرار مى‏ داد و با احاطه عجيبى كه به فنون اسلامى داشت و با حافظه خارق العاده ‏اش بيانات بسيار جالبى ايراد مى‏ فرمود و مى‏توان گفت حق شرح اين خطبه را ادا مى‏ نمود.
روزى با افادات بالغه خود؛ عقل و هوش همه مستمعان را جذب خود كرده بود.
در اين هنگام يكى از كم‏ مايگان اهل علم در كنارم سر به گوش من آورد و آهسته گفت:
اين خطبه از قدرت يك زن خارج است و آن را شب اميرالمؤمنين عليه السلام به او تعليم فرموده است. والد مى‏فرمايد: همين كه اين حرف را زد، مقارن تمام شدن آن، مرحوم شريعت اصفهانى در بالاى منبر با صداى بلند گفت:
فقال الملعون: دَعوها؛ فَإنّها مُعلَّمة؛
ملعون (عمر) گفت: او را ترك كنيد؛ زيرا على شبانه اين حرفها را تعليمش داده است.
مرحوم والد فرمود: از سخن آن شخص، ناراحت شدم و فوراً گفتم: جوابت را بشنو و متوجه كرامت باش.